Seriespel
– spela för klubben
2024 kommer 14 lag att representera klubben i olika serier.
Båstad Golfklubbs damer deltar i D60 div 2, D70 div 1, Foursome Open, Foursome Hcp div 2 samt Skåneserien kategori 1 och 2 Nord.
Båstad Golfklubbs herrar deltar i H50 div 2N, H60 div 2S, H60 Div 2N, H60 Div 3N, H70 div 1, H70 div 3N, H75 div 1 och H80 div 1.
Dessutom deltar ett lag i serien Olles Gubbar.
Seriespel för damer
Båstad Golfklubbs damer kommer 2024 att delta i D60 div 2, D70 div 1, Foursome Open, Foursome Hcp div 2, Skåneserien Zon Nord kategori 1 och 2.
Är du intresserad av att delta i någon utav lagen kontakta respektive lagledare.
D60 div 2
Spelplatser 2024
15/5 Bokskogen, 21/8 Lund, 8/9 Vellinge
Lagledare
Iren Jonsson, 0704-55 53 54, irenjonsson@hotmail.com
Deltagande lag
Araslöv, Bokskogen, Båstad, Falsterbo, Hinton, Höganäs, Kävlinge, Lund, S:t Ibb, Vellinge, Ystad
Bestämmelser för D60
Lägsta ålder för att delta är 60 år. Laget består av 3 spelare.
Högsta tillåtna handicap är 26,0.
Tävlingen spelas som 18 håls slagtävling utan handicap från röd tee.
De två bästa resultaten av de tre spelarna räknas samman till lagets resultat i spelomgången.
Lagmedlemmar
Annika Bergengren, Cathrine Eriksson, Anna Höjman, Iren Jonsson, Åsa Paulsson, Ulla Sundberg
D70 div 1
Spelplatser 2024
15/5 Båstad, 11/8 Landskrona, 11/9 Hinton
Lagledare
Susanna Ljungberg, 0732-47 29 00, mumrik@ljungberg.net
Deltagande lag
Bokskogen 1, Bokskogen 2, Bosjökloster, Båstad, Hinton, Landskrona, S:t Arild, Vasatorp, Ängelholm
Bestämmelser för D70
Lägsta ålder för att delta är 70 år. Laget består av 3 spelare.
Högsta tillåtna handicap är 30,0.
Tävlingen spelas som 18 håls slagtävling utan handicap från röd tee.
De två bästa resultaten av de tre spelarna räknas samman till lagets resultat i spelomgången.
Lagmedlemmar
Marianne Carlman Kullenberg, Kerbela Cederhage, Maud Edgren, Marianne Gabrielson, Ingalill Holmström, Susanna Ljungberg, Mia Reich Sjögren, Lena Stavefeldt Hansson, Solveig Svedberg
Foursome Open
Spelplatser 2024
26/5 Landskrona, 18/8 Rya, 17/9 Hinton
Lagledare
Annika Bergengren, 0735-33 36 36, bergengrenannika@gmail.com
Deltagande lag
Bokskogen, Båstad, Hinton, Kristianstad, Kävlinge, Landskrona, Ljunghusen, Malmö, Rya, The National, Vellinge
Bestämmelser för Foursome Open
Lägsta ålder för att delta är 22 år. Laget består av 4 spelare.
Högsta tillåtna handicap är 26,0.
Tävlingen spelas som 18 håls slagtävling utan handicap från röd tee. Båda resultaten räknas samman till lagets resultat i spelomgången.
Lagmedlemmar
Annika Bergengren, Catherine Eriksson, Cecilia Florén, Johanna Hemborg, Lisa Hugoh, Iren Jonsson, Eva Karsberg, Charlotte Lindesvärd, Gabrielle Lindesvärd, Åsa Paulsson, Elisabeth Persson, Aviva Sheppard, Elsa Warmland
Foursome Hcp div 2
Spelplatser 2024
21/5 Söderslätt, 13/8 Äppelgården, 17/9 Bosjökloster
Lagledare
Ulla Sundberg, 0725-27 94 97, ullaesundberg@gmail.com
Deltagande lag
Abbekås, Bosjökloster, Båstad, Höganäs, Lund, Romeleåsen, Sjöbo, Skyrup, Söderslätt, The National, Torekov, Vasatorp, Äppelgården
Bestämmelser för Foursome Hcp
Lägsta ålder för att delta är 22 år. Laget består av 4 spelare.
Högsta tillåtna handicap i A-laget är 22,9 och B-laget 40,0.
Tävlingen spelas som 18 håls slaggolf med handicap från röd tee. Båda resultaten räknas samman till lagets resultat i spelomgången.
Lagmedlemmar
Ingela Dunér, Catherine Eriksson, Lena Goldschmidt, Emma Gröndahl, Iren Jonsson, Anna Höjman, Hanne Ladekarl, Elisabeth Persson, Yvonne Persson, Ulla Sundberg, Eva Maria von Schantz
Skåneserien Kat 1 Nord
Spelplatser 2024
7/5 Vasatorp, 13/6 Mölle, 8/8 Ängelholm, 29/8 Höganäs, Final 26/9 Rya
Lagledare
Aviva Sheppard, 0761-91 96 24, avivasheppard@gmail.com
Deltagande lag
Bjäre, Båstad, Höganäs, Landskrona, Mölle, Rya, S:t Arild, Skyrup, Vasatorp, Wittsjö, Åkagården, Ängelholm
Bestämmelser för Skåneserien
Lägsta ålder för att delta är 22 år. Laget består av 4 spelare.
Kategori 1 i Skåneserien har handicapintervall på +8 till 22,9.
Tävlingen spelas som 18 håls slagtävling med handicap från röd tee.
De tre bästa resultaten av de fyra spelarna räknas samman till lagets resultat i spelomgången.
Skåneserien Kat 2 Nord
Spelplatser 2024
13/6 Båstad, 8/8 Bjäre, 27/8 Allerum, 5/9 Vasatorp
Lagledare
Agnetha Estwall, 0738-53 75 37, agnetha.estwall@gmail.com
Deltagande lag
Allerum, Bjäre, Båstad, Höganäs, Landskrona, Mölle, Rya, S:t Arild, Vasatorp, Åkagården, Ängelholm
Bestämmelser för Skåneserien
Lägsta ålder för att delta är 22 år. Laget består av 4 spelare.
Kategori 2 i Skåneserien har handicapintervall på 23,0 till 29,9
Tävlingen spelas som 18 håls slaggolf med handicap från röd tee.
De tre bästa resultaten av de fyra spelarna räknas samman till lagets resultat i spelomgången.
Lagmedlemmar
Ingela Benson, Ingela Dunér, Agnetha Estwall, Marianne Gabrielson, Anna Carin Gripwall, Mariann Gynnerstedt, Charlotte Leife, Eva Milton, Anette Olsson
Seriespel för herrar 2024
Båstad Golfklubbs herrar kommer 2024 att delta i H50, H60, H70, H75, H80 och Olles Gubbar.
Lagledarna tar ut spelarna efter handicap i början på året.
Spelplatser 2024
Allerum, Båstad, Rya, Perstorp, Åkagården, Araslöv
Lagledare
Christian Bergström, christian@chb-promotion.se
Lagmedlemmar
Christian Bergström, Fredrik Holm, Henrik Holm, Stefan Munge, Fredrik Nicander, Mats Nordenberg, Andreas Norén, Joakim Norén, Tobias Wallblom, Niklas Wastensson
H60 div 2S
Spelplatser 2024
The National, Båstad, Bokskogen, Ljunghusen, Söderslätt, Österlen
Lagledare
Ola Moberg , k.ola.moberg@gmail.com
Lagmedlemmar
Magnus Aurell, Rolf Carlsson, Peter Connée, Magnus Eriksson, Stefan Gripwall, Anders Järryd, Jörgen Kjellgren, Peder Kruse, Bo Mattelin, Ola Moberg, Fredrik Nyquist, Leif Owaldius, Anders Wisell
H60 div 2N
Spelplatser 2024
Båstad, Torekov, Hinton-R, Wittsjö, Ängelholm, Landskrona
Lagledare
Hans Berglund, hans.berglund25@gmail.com
Lagmedlemmar
Hans Berglund, Michael Bergqvist, Lars Bernstedt, Peter Carlsson, Thomas Cronqvist, Paul Hansson, Ulf Lagerquist, Janne Johansson, Johannes Karsberg, Ulf Malmberg
H60 div 3N
Spelplatser 2024
Söderåsen, Båstad, S:t Ibb, S:t Arild, Allerum, Bjäre
Lagledare
Ulf Bejrum, ulf@bejrum.se
Lagmedlemmar
Owe Andersson, Ulf Bejrum, Magnus Blomqvist, Sven Estwall, Per Hagander, Peter Hjorth, Peter Hörwing, Jan Lindvall, Jonny Skoog, Reinhold Tilling, Krister Trulsson,
H70 div 1
Spelplatser 2024
Ljunghusen, Båstad, Rya, Örestad, Österlen, Falsterbo
Lagledare
Lars Schmidt, lars.henry.schmidt@gmail.com
Lagmedlemmar
Björn Astell, Anders Brandt, Anders L Göransson, Michael Håkansohn, Bengt Kåberg, Ulf Lengberg, Peter Martinson, Jan Ohlsson, Lars Schmidt, Erik Tiblom, Staffan Åkesson
H70 div 3N
Spelplatser 2024
Söderåsen, Båstad, Åkagården, Lydinge, Mölle, Höganäs
Lagledare
Ove Högfeldt, ove.hogfeldt@icloud.com
Lagmedlemmar
Thomas Andrén, Kjell Duveblad, Hans Frohm, Anders Färdig, Rolf Hollmén, Ove Högfeldt, Bengt Idinge, Jan Kirstein, Jimmi Liu, Tommy Liu, Sven-Erik Milton, Måns Palmstierna, Olof Sjöborg, Johan Stavenow, Lars Sternmarker, Jan Tessmar
H75 div 1
Spelplatser 2024
Vasatorp, Båstad, Torekov, Ljunghusen, Mölle, Kristianstad
Lagledare
Tomas Tedvik, tedvik@telia.com
Lagmedlemmar
Roland Andersson, Lars Dahlin, Anders Grufman, Jan Hjalmarsson, Rolf Steen, Tommy Ström, Tomas Tedvik
H80 div 1
Spelplatser 2024
Vasatorp, Båstad, Bosjökloster, Kävlinge, Landskrona, Kristianstad
Lagledare
Bo Rosendahl, bo.g.rosendahl@gmail.com
Lagmedlemmar
Ulf Andsberg, Claes G Bergström, Ulf Bexelius, Anders Berg, Torbjörn Löhr, Tom Sandquist, Owe Stenbeck, Gerhard Svensson, Per Pileryd
Olles Gubbar
Spelplatser 2024
Allerum, Bjäre, Båstad, Landskrona, St Arild, Torekov, Vasatorp, Åkagården, Ängelholm, Äppelgården
Lagledare
Tom Sandquist, tangv3@yahoo.com