Guldpokalen

– sedan 1970

Hovjuvelerare Franz Holms vandringspris är en 72 håls slagtävling utan handicap och har spelats sedan 1970.

Speldatum 2022
11-12 juni på Nya Banan

Utdrag ur Kring Kvarnen (Båstad GK: s klubbtidning) 1970:
”Årets stora begivenhet på vårt program, var den nya 72 håls slagtävlingen om Guldpokalen, hovjuvelerare Franz Holms, Stockholm, förnämliga vandringspris i 20 karats guld, värderat till inemot 50.000 kronor. Tävlingens primärupplaga spelades den 6 och 7 juni, och blev till en stor solig succé med 66 deltagare, bland vilka märktes årets svenske mästare Hasse Hedjersson, Liv Forsell, nästan hela juniorlandslaget samt våra egna ess Bo Hall, Mikael Kullenberg, Claes Mårten Boivie, Göran Kruse, Mikael Boivie, Ann Marie Runfelt och Cecilia Ullman.

Svenske juniormästaren och europamästaren Olle Dahlgren (2), Falkenberg, vann sensationellt överlägset tävlingen på strålande fina 283 slag (67 + 69 + 74 + 73). Hans första rond slog mer eller mindre knock på motståndarna, och 67 slag var en tangering av vårt banrekord. Segerresultatet 283 slag var för övrigt nytt rekord för banan vad det gäller 72 håls tävlingar.

Tack vare tävlingen om Guldpokalen fick vi således göra flera av vårt lands skickligaste och mest lovande spelare bekantskap, och man ser fram emot stora förväntningar mot 1971 års upplaga. Exakt när den kommer att spelas är ännu inte bestämt, meddelar tävlingsledningen.”

Tidigare års segrare

2022   Max Helgesson, FaGK (279)
2021   August Lindvall (275)
2020   Inställd
2019   Christian Larsson, EslövsGK (285)
2018   Jonathan Ågren, VaGK (271)
2017   Fredric Sundberg, DelsjöGK (284)
2016   Ola Johansson, TruGK (281)
2015   Oscar Lengdén, RyaGK (289)
2014   Jonathan Åhgren, VtpGK (277)
2013   Robin Petersson, LaGK (219)
2012   Henrik H-Brander, BGCC (282)
2011   Magnus P-Atlevi, KvGK (284)
2010   Thorbjörn Olesen, DK (270)
2009   Andrew Butterfield, Eng (271)
2008   Kristian Bergdahl, MaBGK (290)
2007   Andy Danewid, VeGK (294)
2006   Mikael Berglund, IsGK (291)
2005   Carl Fjällman, HGK (291)
2004   Jan Tilmanis, SslGK (285)
2003   Christoffer Svarvar (293)
2002   Anders Sandgren, BGCC (218)
2001   Niklas Rosenqvist, SåGK (292)
2000   Håkan Svensson (294)
1999   Johan Möller, Va GK (279)
1998   Anders Sandgren, BGCC (291)
1997   Hans Andersson, KbGK (293)
1996   Niklas Rosenqvist, Så GK (302)
1995   Paul Nilbrink, SåGK (307)
1994   Paul Nilbrink, SåGK (310)
1993   Fredrik Andersson, LahGK (282)
1992   Anders Erlington, JGK (303)
1991   Jonas Blomqvist, SåGK (298)
1990   Fredrik Andersson, LaGK (285)
1989   Per Nyman, KGK (280)
1988   Tommy Ström (287)
1987   Mikael Krantz, VaGK (282)
1986   Anders Sandgren, EvGK (282)
1985   Carl Magnus Strömberg (293)
1984   Magnus Pålsson, HGK (289)
1983   Magnus Hennberg, VöGK (285)
1982   Ove Sellberg, ÅgGK (280)
1981   Björn Svedin, WGCC (285)
1980   Jan Rube, Mölle GK (285)
1979   Björn Svedin, WGCC (289)
1978   Tävlingen inställd
1977   Jan Rube, MGK (291)
1976   Jan Rube, MGK (288)
1975   Anders Franke, JGK (283)
1974   Jan Rube, MGK (281)
1973   Olle Dahlgren, FkbGK (285)
1972   Olle Dahlgren, FkbGK (287)
1971   Dag Aurell, De GK (292)
1970   Olle Dahlgren, FkbGK (283)

2022   Max Helgesson, FaGK (279)
2021   August Lindvall (275)
2020   Inställd
2019   Christian Larsson, EslövsGK (285)
2018   Jonathan Ågren, VaGK (271)
2017   Fredric Sundberg, DelsjöGK (284)
2016   Ola Johansson, TruGK (281)
2015   Oscar Lengdén, RyaGK (289)
2014   Jonathan Åhgren, VtpGK (277)
2013   Robin Petersson, LaGK (219)
2012   Henrik H-Brander, BGCC (282)
2011   Magnus P-Atlevi, KvGK (284)
2010   Thorbjörn Olesen, DK (270)
2009   Andrew Butterfield, Eng (271)
2008   Kristian Bergdahl, MaBGK (290)
2007   Andy Danewid, VeGK (294)
2006   Mikael Berglund, IsGK (291)
2005   Carl Fjällman, HGK (291)
2004   Jan Tilmanis, SslGK (285)
2003   Christoffer Svarvar (293)
2002   Anders Sandgren, BGCC (218)
2001   Niklas Rosenqvist, SåGK (292)
2000   Håkan Svensson (294)
1999   Johan Möller, Va GK (279)
1998   Anders Sandgren, BGCC (291)
1997   Hans Andersson, KbGK (293)
1996   Niklas Rosenqvist, Så GK (302)
1995   Paul Nilbrink, SåGK (307)
1994   Paul Nilbrink, SåGK (310)
1993   Fredrik Andersson, LahGK (282)
1992   Anders Erlington, JGK (303)
1991   Jonas Blomqvist, SåGK (298)
1990   Fredrik Andersson, LaGK (285)
1989   Per Nyman, KGK (280)
1988   Tommy Ström (287)
1987   Mikael Krantz, VaGK (282)
1986   Anders Sandgren, EvGK (282)
1985   Carl Magnus Strömberg (293)
1984   Magnus Pålsson, HGK (289)
1983   Magnus Hennberg, VöGK (285)
1982   Ove Sellberg, ÅgGK (280)
1981   Björn Svedin, WGCC (285)
1980   Jan Rube, Mölle GK (285)
1979   Björn Svedin, WGCC (289)
1978   Tävlingen inställd
1977   Jan Rube, MGK (291)
1976   Jan Rube, MGK (288)
1975   Anders Franke, JGK (283)
1974   Jan Rube, MGK (281)
1973   Olle Dahlgren, FkbGK (285)
1972   Olle Dahlgren, FkbGK (287)
1971   Dag Aurell, De GK (292)
1970   Olle Dahlgren, FkbGK (283)