Aktier köp och sälj

Här kan du läsa om policyn för köp och sälj av aktier samt se köp och säljlistan.

Försäljning av aktie

  • Om köpare inte finns till aktien sätts denna upp till försäljning. Ägare av aktien ska godkänna publicering av kontaktuppgifter på klubbens hemsida.
  • Om aktieägaren hyr ut sin spelrätt kan denna inte säljas under innevarande kalenderår och kan inte heller få sina kontaktuppgifter publicerade på köp/sälj sidan på klubbens hemsida.
  • Då aktie sålts ska avräkningsnota fyllas i och inlämnas i original till klubbens kansli.
  • Begäran om utträde ur Båstad Golfklubb. Utträdet görs genom ifyllande av utträdesblankett och medlemmen betraktas som omedelbart utträdd vid inlämnandet av denna blankett.
  • Likvid för aktien ska överföras från köpare till säljare direkt. I undantagsfall kan klubben bistå som mellanhand för denna överföring.
  • Om årsavgift erlagts av aktieägaren återbetalas denna med 100 % till och med 30/6 och med 50 % till och med 31/8, därefter återbetalas ingen årsavgift.

Köp av aktie

  • Om säljare till aktie i Båstad GK inte finns kan intressenten begära att publicera sina kontaktuppgifter på klubbens hemsida.
  • Då aktie köpts ska avräkningsnota fyllas i och inlämnas i original till klubbens kansli.
  • Ansökan om medlemskap görs till klubbens kansli via blankett.
  • Då likvid för aktien erlagts och bekräftats av säljaren läggs den nya aktieägaren upp som medlem i Båstad Golfklubb med full spelrätt.
  • Inträdesavgift motsvarande 100% av nuvarande årsavgift faktureras tillsammans med medlems- och spelrättsavgift.

Aktielista köp och sälj

Nedan finns lista på både säljare och köpare.
Vid frågor, kontakta medlemsansvarig Annica Lovén på annica@bgk.se eller 0431-783 70.

På köp och säljsidan tas kontaktuppgifterna bort två år efter publiceringsdatum.
Ny registrering krävs för att återinföras på listan.

SÄLJARE

     
NAMN TELEFON E-POST PUBLICERAD
Peter Boström 0708-59 47 21  petersbostrom@gmail.com  2020-11-05 

KÖPARE

     
NAMN TELEFON E-POST PUBLICERAD
Victor Kirstein +31629316627 jan.kirre@gmail.com 2021-01-14
Lars Cederqvist 0703-20 04 89 larssac@gmail.com 2021-01-13
Tina Parmlid Könyves 0706-42 85 18 tinaparmlid@gmail.com 2021-01-04
Janos Könyves 0706-42 85 19 janos.konyves@telia.com 2021-01-04
Joachim Spetz 0706-94 29 79 joachim.spetz@hotmail.com 2020-12-23
Annika Wedin 0731-43 30 53 annika.wedin@bjarenet.com 2020-12-09
Gabriela Nilsson 0739-17 17 00 mnadress@hotmail.com 2020-12-07
Peter Widén 0706-63 64 60 peter@galleribla.se 2020-12-02
Lena Lyckenvid 0706-88 34 28 lena@aprimavista.se 2020-12-02
Kenneth Andersson 0730-30 75 53 kenneth.andersson@anderssonac.com 2020-12-01
Astrid Wernered 0708-22 38 15 astrid@wernered.se 2020-11-16
Joakim Wernered 0707-60 10 50 joakim@wernered.se 2020-11-16
David Malmström   david@mainstay.se 2020-11-10
Patrik Haugen 0702-86 80 79 patrik.haugen@dell.com 2020-10-20
Stephanie Göthman 0722-11 46 00 Stephanie.gothman@gmail.com 2020-10-19
Mikael Bergman 0730-69 91 00 mikael@bergman.cc 2020-10-14
Måns Christensen 0705-23 68 65 mans.christensen@svenskakyrkan.se 2020-09-21
Stefan Ritzman 0733-88 06 10 stefan.ritzman@gmail.com 2020-09-20
Dan Brzokoupil 0708-83 43 02 Danbrz@mac.com 2020-09-16
Birgitta Lundgren 0736-62 72 72 i.birgitta.lundgren@gmail.com 2020-09-11
Ulf Lengberg 0707-74 16 87 u.lengberg@gmail.se 2020-09-10
Claes Lindoff 0706-70 37 30 Claes.lindoff@gmail.com 2020-09-01
Viveca Lindoff 0705-13 68 10 Viveca.lindoff@gmail.com 2020-09-01
Ola Ferm 0705-43 93 93 ola.ferm@ferms.org 2020-06-18
Magnus Larsson 0728-19 84 50 magnus.larsson@filanordic.com 2020-05-27
Charlotte Krigström 0708-32 40 40 charlotte@bilbo.se 2020-05-23
Jan Karlin 0706-49 17 15 jan.karlin@yahoo.se 2020-05-23
LG Gustafsson 0706-69 97 33 elge.gustafsson@gmail.com 2020-05-22
Rikard Hjelm 0733-55 61 11 rikard.hjelm@nordkap.se 2020-05-19
Tommy Wahlberg 0709-85 30 62 tommywahlberg71@gmail.com 2020-04-06
Mikael Johansson 0708-13 21 59 emmet.johansson@telia.com 2020-01-07

 

För att anmäla ditt intresse att köpa eller sälja aktie, fyll i formuläret nedan eller kontakta receptionen på 0431-783 70.
Genom att fylla i nedanstående formulär godkänner du att ditt namn och kontaktuppgifter publiceras på hemsidan.