Aktier köp och sälj

Här kan du läsa om policyn för köp och sälj av aktier samt se köp och säljlistan.

Försäljning av aktie

  • Om köpare inte finns till aktien sätts denna upp till försäljning. Ägare av aktien ska godkänna publicering av kontaktuppgifter på klubbens hemsida.
  • Om aktieägaren hyr ut sin spelrätt kan denna inte säljas under innevarande kalenderår och kan inte heller få sina kontaktuppgifter publicerade på köp/sälj sidan på klubbens hemsida.
  • Då aktie sålts ska avräkningsnota fyllas i och inlämnas i original till klubbens kansli.
  • Begäran om utträde ur Båstad Golfklubb. Utträdet görs genom ifyllande av utträdesblankett och medlemmen betraktas som omedelbart utträdd vid inlämnandet av denna blankett.
  • Likvid för aktien ska överföras från köpare till säljare direkt. I undantagsfall kan klubben bistå som mellanhand för denna överföring.
  • Om årsavgift erlagts av aktieägaren återbetalas denna med 100 % till och med 30/6 och med 50 % till och med 31/8, därefter återbetalas ingen årsavgift.

Köp av aktie

  • Om säljare till aktie i Båstad GK inte finns kan intressenten begära att publicera sina kontaktuppgifter på klubbens hemsida.
  • Då aktie köpts ska avräkningsnota fyllas i och inlämnas i original till klubbens kansli.
  • Ansökan om medlemskap görs till klubbens kansli via blankett.
  • Då likvid för aktien erlagts och bekräftats av säljaren läggs den nya aktieägaren upp som medlem i Båstad Golfklubb med full spelrätt.
  • Inträdesavgift motsvarande 100% av nuvarande årsavgift faktureras tillsammans med medlems- och spelrättsavgift.

Aktielista köp och sälj

Nedan finns lista på både säljare och köpare.
Vid frågor, kontakta medlemsansvarig Annica Lovén på annica@bgk.se eller 0431-783 70.

På köp och säljsidan tas kontaktuppgifterna bort två år efter publiceringsdatum.
Ny registrering krävs för att återinföras på listan.

SÄLJARE

     
NAMN TELEFON E-POST PUBLICERAD
Johan Wikstedt 0705-75 03 63 johan.wikstedt@gmail.com 2021-04-21
Grete Persson 0705-75 03 63 johan.wiktedt@gmail.com 2021-04-21
Stefan Ridderheim 0702-12 40 00 stefan.ridderheim@gmail.com 2021-04-15
Ebon Ridderheim 0702-12 40 00 stefan.ridderheim@gmail.com 2021-04-15
Louise Trattner 0766-28 35 50 louise.trattner@gmail.com 2021-04-08
Birgitta Jeppsson 070-35 37 280 birgittajeppsson12@gmail.com 2021-04-08
Lena Widenfelt 070-797 01 08 lena.widenfelt@gmail.com 2021-04-07
Evan Klintner 0733-66 64 40 Evan.klintner@gmail.com 2021-04-01
Elisabeth Bergström 0707-25 12 35 claes.bergström@telia.com 2021-03-30
Christina Lindström Robertsson 0720-69 97 87 kurtrobertsson@hotmail.com 2021-02-07

KÖPARE

     
NAMN TELEFON E-POST PUBLICERAD
Solveig Lager 0705-52 96 80 Solveiglager@hotmail.com 2021-04-07
Gunnar Janson 0702-21 88 73 gunnar.d.janson@gmail.com 2021-03-27
Ludvig Hägg 0703-93 83 86 ludvighagg5@gmail.com 2021-03-27
Peter Ingman 0705-29 41 79 peter.ingman@2bpublished.com 2021-03-23
Peter Falck 0762-00 25 37 mrfalck@gmail.com 2021-03-18
Jens Mildner 0703-20 82 00 mildner@telia.com 2021-03-15
Joacim Lindoff 0734-24 47 99 joacim.lindoff@gmail.com 2021-03-04
Tobias Olsson 0709-15 43 14 tobiasolsson@me.com 2021-03-02
Marcus Gårdö 0708-26 37 43 marcus@adaysmarch.com 2021-02-22
Daniel Bergquist 0730-39 05 75 daniel@wajjo.se 2021-02-08
Robert Dackeskog 0701-48 76 13 robdac@hotmail.se 2021-01-22
Lena Törnros 0702-47 99 09 tornroslena@gmail.com 2021-01-22
Mats Kankainen 0709-62 13 16 matskankainen@outlook.com 2021-01-22
Annica Burenstam Linder 0736-82 08 12 annicaburenstamlinder@gmail.com 2021-01-22
Lars Cederqvist 0703-20 04 89 larssac@gmail.com 2021-01-13
Tina Parmlid Könyves 0706-42 85 18 tinaparmlid@gmail.com 2021-01-04
Janos Könyves 0706-42 85 19 janos.konyves@telia.com 2021-01-04
Gabriela Nilsson 0739-17 17 00 mnadress@hotmail.com 2020-12-07
Peter Widén 0706-63 64 60 peter@galleribla.se 2020-12-02
Lena Lyckenvid 0706-88 34 28 lena@aprimavista.se 2020-12-02
Kenneth Andersson 0730-30 75 53 kenneth.andersson@anderssonac.com 2020-12-01
David Malmström   david@mainstay.se 2020-11-10
Patrik Haugen 0702-86 80 79 patrik.haugen@dell.com 2020-10-20
Mikael Bergman 0730-69 91 00 mikael@bergman.cc 2020-10-14
Måns Christensen 0705-23 68 65 mans.christensen@svenskakyrkan.se 2020-09-21
Stefan Ritzman 0733-88 06 10 stefan.ritzman@gmail.com 2020-09-20
Claes Lindoff 0706-70 37 30 Claes.lindoff@gmail.com 2020-09-01
Viveca Lindoff 0705-13 68 10 Viveca.lindoff@gmail.com 2020-09-01
Ola Ferm 0705-43 93 93 ola.ferm@ferms.org 2020-06-18
Magnus Larsson 0728-19 84 50 magnus.larsson@filanordic.com 2020-05-27
Charlotte Krigström 0708-32 40 40 charlotte@bilbo.se 2020-05-23
Jan Karlin 0706-49 17 15 jan.karlin@yahoo.se 2020-05-23
Rikard Hjelm 0733-55 61 11 rikard.hjelm@nordkap.se 2020-05-19
Mikael Johansson 0708-13 21 59 emmet.johansson@telia.com 2020-01-07

 

För att anmäla ditt intresse att köpa eller sälja aktie, fyll i formuläret nedan eller kontakta receptionen på 0431-783 70.
Genom att fylla i nedanstående formulär godkänner du att ditt namn och kontaktuppgifter publiceras på hemsidan.